• alevsasirt

Miyofasyal Gevşetme (Myofascial Release - MFR)


Miyofasyal gevşetme (MFR), kasılan kasları gevşeterek iskelet sisteminde ağrıya neden olan ve hareketi sınırlayabilecek sorunları tedavi eden bir tekniktir. Bu teknik, kasları saran, bağlayan ve destekleyen bağ dokularındaki (fasya) gerilimi serbest bırakır.


Bu gerilim genellikle daha çok bilinen adıyla ‘tetik noktaları’ olarak bedende oluşur. Bu noktalar bedende ağrı yaratan lokal bölgelerdir. Sadece kasların içinde miyofasyal alanlarda oluşur, o bölgeyi sabit ve sert hissettirir. Kas ve eklem hareket aralığını kısıtlar ve sinirleri veya damarları sıkıştırabilir.


Tetik noktaları veya miyofasyal sıkışmalar ani veya tekrarlayan zorlanmalar sonucunda oluşur. Bunlar kas yaralanmaları, bedendeki dengesizlikler veya kötü postürel alışkanlıklar nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca kasları az, çok, yanlış veya kötü kullanmak da tetik noktalarına yol açar. Fiziksel etkilerin yanısıra zihinsel ve duygusal rahatsızlıklar da fasya sağlığını etkiler.


Bu noktaları kas boyunca oluşan gergin bantlar veya noktasal sert nodüller olarak elimize gelen bölgelerde hissedebiliriz. Bu bölgeye bastırıldığında lokal bir hassasiyet oluşabilir, dokunulduğunda seğirmeler meydana gelebilir. Germe yaptığımızda ağrılı bir bölge olarak hissettiğimiz noktalarda tetik noktaları olması çok olasıdır. Ayrıca, bu bölge dışında daha büyük bir alana veya bedenin başka bir bölgesine yayılan bir ağrı olarak ortaya çıkabilir. Bunun nedeni, fasyanın birbirinden ayrılmaz yapısı ve birbirine bağlantılı sürekliliği olmasıdır.


Bu bölgeleri sağlığına tekrar kazandırmak için miyofasyal gevşetme teknikleriyle destekleyebiliriz. Bu teknikler:


- köpük veya top yuvarlama

- manuel terapi

- bardak çekme

- guasha

- akupunktur

- pasif germe’dir.


Bu tekniklerden bir kısmını kendi kendimize veya bir yoga uygulamasının içinde uygulayabiliriz. Örneğin, tenis topu kullanarak, yuvarlama yöntemiyle derin fasyal yapılara miyofasyal gevşetme uygulayabiliriz. Ayrıca, pasif germe için yin yoga uygulamaları yaparak bireysel bir yöntemle fasya sağlığımızı olumlu yönde etkileyebiliriz.


Miyofasyal gevşetme yapmanın bazı yararları şöyledir:


- fasyanın fiziksel fonksiyonunda iyileşme

- postürel duruşta iyileşme

- fasya arası yapışmaların azalması / ortadan kalkması

- kan ve lenf dolaşımında artış

- dokuların su miktarında artış

- ağrı ve katılıkta azalış

- sinir ve kasları etkileyen koordinasyon sisteminde iyileşme


Her uygulama gibi bu uygulamanın da bilinçli yapılmasında fayda vardır. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa doktorunuza danışmalı ve miyofasyal uygulamacısı ile bu sorunları konuşmanız gereklidir. Örneğin, yaralı bölgelere, romatizmal rahatsızlığı, ileri seviye osteoporoz veya fibromiyaljisi olanlara bu yöntemler önerilmez. Yöntem uygulandıktan sonra o bölgede geçici hassasiyet, susama, yorgunluk gibi semptomlar göstermek yan etki olarak normaldir. Bol bol su içmek ve dinlenmek ise bu öz bakım uygulamasının olmazsa olmaz parçasıdır.

Kaynakça:


Jo Phee, Yin Yoga Teacher Training; Myofascial Release

Fascia In Sport and Movement, Robert Scleip

https://www.healthline.com

https://www.myofascialrelease.com


101 views0 comments

Recent Posts

See All