• alevsasirt

Savasana - Ceset Pozu

Updated: Feb 8, 2021


Yoga pozları hakkındaki yazılarıma en kolay gibi gözüken ama birçok yoga öğrencisi ve eğitmeni için zor olan poz Savasana ile başlamak istedim. Pozun kolay gibi gözükmesi, poza girişin dinlenmek için yerde uzanmaktan ibaret olmasından kaynaklanıyor. Ancak, yeni başlayanlar için veya o gün zihni yoğun olan bir kişi için pozda kalmak oldukça zor olabilir. Pozun içinde dinlenmek için kendini bırakmak her zaman mümkün olmayabilir ve beden gergin, zihin de çok aktif kalabilir. Pozda kendini zorlamamak ve zorla pozun içinde kalmamak en temel tavsiye olacağı gibi, aşağıda bu poza giriş için ne gibi şeyler yapılabilir ve pozun anlamının ne ifade ettiğinden bahsedeceğim.


Öncelikle, bu poza yerleşirken bulunduğunuz ortamın sessizliği, ısısı gibi faktörler de önemlidir. İlk olarak çevrenizi sesten arındırmak (müzik varsa kapatmak, telefonu uçak moduna almak vs.) ve üzerinize ekstra bir şeyler giyip, örtmek iyi bir başlangıç olabilir. Odanın ışığı çok fazla olmamalı ancak tam karanlık bir oda sizi uyku moduna alacağı için bunu kendinize göre bir loş ışık olarak ayarlamanız iyi olacaktır. Pozda genelde dikkatli bir farkındalık içinde olmak önerilir, ancak pozda uyuya kalıyorsanız bu herhangi bir sorun oluşturmaz. Örneğin, uyuma sorunu olan bir kişiye bu poz uykuya dalmak için yardımcı oluyorsa, ‘bu pozda uyumak sakıncalıdır’ demek fazlasıyla yanlıştır:).


Çevredeki faktörleri uyumladıktan sonra, yerde sırtüstü yattığınızda kendinizi rahat ettirin. Dümdüz yattığınızda beliniz rahat etmiyorsa, dizleri bükmek ve beli yere yaklaştırmak buna iyi gelebilir. Bu durumda, dizlerin altına yeterli miktarda yumuşak bir destek koymak (battaniye rulo veya bolster yastık vb.) bacakları rahatça bırakabilmek için yeterli olacaktır. Ayaklar istediği yöne rahatça düşebilir ve ellerin avuç içleri yukarıda veya aşağıda – beden nasıl rahat ediyorsa – kalabilir. Bu sırada kolların açıklığı kürek kemiklerini iyice yere yayabileceğiniz bir şekilde olmalı, omuzlar gevşeyerek olabildiğince rahat ettirilmelidir. Son olarak da, başın altına gerekirse bir yastık koyarak boynun arkaya doğru sıkışmasını engellemek pozda kalınan süre boyunca boynu rahatlatır.


Poza yerleştikten sonra ekstra gevşeme yönlendirmeleri Yoga uygulamacıları (uygulatan/uygulayan) tarafından eklenebilir. Örneğin bedeni baştan aşağı, veya tam tersi yönüne tarama, nefesi beden içinde yönlendirme ve bedeni gevşeten nefes çalışmaları bunlardan birkaçıdır. Nefesi izleyerek, nefesi poz içinde zihnin çok yoğun olduğu zamanlar dikkati tekrar bedene getirmek için de kullanabilirsiniz. Gözler kapalı şekilde rahatsız bir his, duygu veya anı geliyorsa, gözler açılarak olduğunuz yeri duyularınızla gözlemlemeniz ve dikkatinizi bulunduğunuz yer ve ana getirmeniz tavsiye edilir. Savasana’da en az 5-10 dakika kalınması önerilir.


Pozdan çıkarken de öncelikle dikkati bedene getirmeye başlayarak bedene küçük hareketler getirmeye başlayabilirsiniz. El ve ayak parmaklarını hareket ettirmek, bilekleri çevirmek bu ufak hareketlere birer örnektir. Gerinmek ve hareketleri büyütmek, kendinizi uyandırmak için birkaç yoldur. Kalkmadan önce dizleri göğüs kafesine çekerek ve istediğiniz bir yana dönerek ‘cenin’ pozisyonunda da kalabilirsiniz. Sonrasında beden hazır hissedince kalkıp rahat bir oturuşta pozu veya pratiğinizi tamamlayabilirsiniz.


Bu yönlendirmelerin birkaçı ya da tamamı pozda daha rahat kalabilmek için yapılabilir, ancak hepsi tamamen bir öneriden ibarettir:). Aslında bedenin ne istediğini dinleyerek Savasana pozunda kalmak, her poz gibi asıl ihtiyacımız olan şeydir. Sadece sırt üstü pozisyonu değil, o an yan dönmek veya yüzüstü yatmak bile sizin Savasana’nız olabilir. Kolunuzu nereye koyduğunuzun, bacağınızı ne kadar açtığınızın bir önemi olmadığı gibi, o gün ‘çok derin’ bir Savasana yaptırmayan zihninizin de günden güne değişeceğini ve bu durumun da dönüşeceğini bilmeniz yeterli. Değişim ve dönüşümün lineer bir düzlemde değil, daha karmaşık bir sisteme sahip olması hayatın her alanında olduğu gibi bu pozun içinde de karşınıza çıkar.


Savasana sinir sistemini yatıştırır, regüle etmeye yardımcı olur. Fiziksel olarak da tüm kasların ve dokuların gevşemesini sağlar. Böylelikle beden için derin bir dinlenme yoludur. Yoga Journal’a göre hafif depresyon, yüksek tansiyon, baş ağrıları, kronik yorgunluk ve uyuyamama gibi şikayetlerin giderilmesinde yardımcı bir araçtır.


Savasana’nın kelime anlamı ‘ceset pozu’ dur. Sembolik anlamda pratiğinizin sonunda olan bu poz -ölme zamanı- dır. Bir bitişi simgelediğinden, genelde pratiğin sonunda, pratiği bitirmek için kullanılır. Aslında bir bitiş değil, yoga pratiği sonrası bedeninizde yenilenen şeyleri gözlemleme ve özümseme için değerli bir zamandır. Özellikle sinir sisteminin bu yeni yolları öğrenmesi ve bedenin Yogayla edindiği yeni alışkanlıklar açısından faydalı ve çok önemli bir pozdur. Bedeni fiziksel olarak olduğunuz yere bırakmak ve rahatlatmak, zihnin de olduğu ana teslim olabilmesine yardım eder. Bu açıdan da Yoga pratik edenleri meditasyon için hazırlar.

Kaynakça:


www.yogajournal.com

www.chopra.com

Yin Yoga El Kitabı, Bernie Clark


76 views0 comments

Recent Posts

See All