• alevsasirt

Supta Virasana / Vajrasana (Eyer Pozu)


Supta Virasana, Yaslanmış Kahraman veya Yin Yoga’daki ismiyle Eyer Pozu derin bir arkaya eğilme pozudur. Omurgayı daha çok bel bölgesinden arkaya eğer, böylelikle sakral ve lumbar bölgeyi daha çok etkiler. Ön tarafta kalça fleksör kasları ve kuadriseps esner. Ayrıca, bedenin ön hattını; karın bölgesi ve göğüs kafesi boyunca uyarır. Başı arkaya bırakınca da boynun önünü açarak tiroid bezlerini uyarır.


Poza giriş ve çıkış:


- Poza topukların üzerinde oturarak veya ayakların içine oturarak başlayabilirsiniz.- Ayak bilekleri bu aşamada rahat ettirilmelidir, ayak bilekleriniz rahat etmiyorsa altına yumuşak bir battaniye serebilirsiniz veya battaniyeyi rulo yapıp bileklerin önüne koyabilirsiniz.

- Dizlerde bir acı varsa kalçanın altına bir yastık koyarak poza girin.

- Geriye doğru yaslanmadan önce bu poza bir bolster yardımıyla girmek önerilir. Bolster yerine birkaç büyük yastık kullanabilirsiniz. Desteklerinizi, belinizdeki baskının veya bacaklarınızın önündeki germenin pozda bir süre kalabileceğiniz kadar olmasına göre artırmanız veya azaltmanız gerekebilir.


- Desteğinizi ayarladıktan sonra geriye doğru uzanın ve pozda 2-5dakika veya istediğiniz kadar kalın.

- Kollarınızı geriye doğru almak öndeki germeyi artırır ve omuzlarınızı açar.


- Başın tepesini yastığın veya yerin üzerine getirmek boynun önünde bir açılma yaratır.

- Dizler açık veya kapalı olabilir. Ayakların ortasında oturulduğunda dizlerde sorun varsa, topukların üzerine oturulan versiyon denenebilir.

- Pozdan çıkarken belde hassasiyet olabileceğinden çok yavaş çıkılmalıdır. Pozdan çıkmak için karın kaslarınızı kullanarak öne yavaşça doğrulabilir, veya yapabiliyorsanız bedeni bir tarafa doğru ağırlaştırıp önce bir ayağınızı çıkartarak bir bacağınızı sonra da diğer bacağı uzatarak rahatlatabilirsiniz.

- Pozdan çıktıktan sonra sırtüstü uzanırken dizler göğüs kafesine doğru çekilerek bel rahatlatır veya çocuk pozunda bir süre dinlenilir.


Uyarı:


- Dizlerde herhangi bir acı olduğunda, pozdan çıkarak bu pozun alternatiflerinden birini yapmalısınız.

- Belinizde herhangi bir sorun varsa veya bu pozu yeni deniyorsanız, bu pozda kısa süre kalabilirsiniz. Bel bölgesi uzun süre bu pozda tutularak zorlanmamalıdır.Pozun Alternatifleri:


- Pozun etkisi çok fazla geliyorsa omuz ve baş altına ekstra yastık koyarak pozun etkisi azaltılabilir.

- Bu da fazla geliyorsa veya dizlerde hassasiyet varsa omurgayı etkilemek için Sfenks, Fok Balığı gibi arkaya eğilmeler bu poza alternatif olarak yapılabilir. Kalça fleksörlerini ve kuadrisepsleri etkilemek içinse Yarım Eyer veya Kuyruğunu Çeken Kedi pozları yapılabilir.

- Pozu desteksiz, yere uzandığınızda dahi hissetmiyorsanız, kalçanın altına bir battaniye koyularak poza girilerek etkisi artırılabilir.Faydaları:


- Bedenin tüm ön hattını (ayak bilekleri, dizler, uyluklar, kalça fleksörler (psoas), karın) esnetir.

- Omurgayı sağlığı için en önde gelen pozlardandır. Omurgayı arkaya eğerken, sakroiliak eklemini uyarır.

- Sindirimi kolaylaştırır.

- Menstrual dönemlerde bedeni rahatlatmak için uygulanabilir.

- Bazı durumlarda siyatik siniri sıkışmasına iyi gelir.Etkilenen Meridyenler:


- Omurga bölgesinde böbrek ve idrar kesesi meridyenleri

- Bacakönü ve karın bölgesinde mide ve dalak meridyenleri
Kaynakça:

Yin Yoga El Kitabı, Bernie Clark

Insight Yoga, Sarah Powers

www.yogajournal.com

100 views0 comments

Recent Posts

See All