• alevsasirt

Yatarak Twist Pozları


Twist (Burgu) pozları, omurganın 6 hareketinden biri olan ‘rotasyon’ hareketini sağlayan yoga pozlarıdır. Bu yüzden omurga sağlığı için çok etkili pozlardır. Omurga ile beraber oblik kaslarını doğrudan hedefler. Omurgaya verilen ‘twist’ etkisi ile dokular, organlar bir havlu gibi sıkılır ve toksinlerden arınır. Bu masaj etkisi veren poz sonrasında omurga etrafındaki sıvı akışında yenilenme ile dokular iyileşir ve sağlığını korur. Omurga dışında hareketin yerleşimine bağlı olarak kalçalar (Gluteus kasları ve IT bant) ve bedenin üstü (kollar, omuzlar) da etkilenir.


Bu poz gergin kasları ve meridyenleri rahatlatır, bu yüzden pratiğin sonuna eklenerek Savasana önce yumuşamayı destekler.
Poza giriş ve çıkış:


- Bu poza birkaç türlü girilebilir (sağ taraf için):

1. Dizleri göğüs kafesine alarak dizlerin ikisi birden sağ tarafa düşürülür.

2. Sadece sol diz göğüs kafesine yaklaştırılarak sol diz sağ tarafa düşürülür.

3. Dizler göğüs kafesine çekildikten sonra sol dizi sağ dizin üzerine atarak dizlerin ikisi birden sağ tarafa doğru düşürülür.


- Bu sırada göğüs kafesi yukarıya doğru bakmalı ve omuzlar yere yakın bir şekilde rahat ettirilmelidir.

- Kollar ister yanda ister arkaya doğru uzanabilir. Arkaya uzatıldığında etki kol ve koltuk altında bir germe olarak hissedilebilir. Ayrıca, bedenin yanına doğru daha fazla bir germe hissedilebilinir.

- Dizler sağa doğru düşürüldüğünde, sağ elle sol bacağı yer çekimine doğru destekleyebilirsiniz.- Baş, boynun rahat edeceği yere kadar dizlerin ters yönüne doğru çevrilebilir. Ancak boyunda herhangi bir rahatsızlık varsa, başı boynun ağrı hissetmediği yerde tutabilirsiniz.

- Dizler yere kadar gelmiyorsa ve havada kaldığında rahat hissetmiyorsa, altına veya dizlerin arasına yastık veya blok gibi destekler alabilirsiniz.

Uyarı:


- Ellerde veya kollarda uyuşma, karıncalanma gibi rahatsızlıklar oluşuyorsa, kolların yeri mutlaka değiştirilmelidir.

- Bacaklar üstüste atıldığında kasıklar, dizler veya bedenin herhangi bir yeri rahat hissetmiyorsa bacakları açıp pozda kalabilirsiniz.Pozun Alternatifleri:


- Dizlerin kalçaya göre yerini değiştirmek omurgadaki etkiyi farklı bölgelere kaydırır.

  • Dizler kalçanın üzerinde, göğüs kafesine daha yakın olduğunda omurga öne doğru eğilmeye başlar. Etki omurganın daha üstüne doğru çıkar ve pozdaki burgu daha fazla derinleşir.

  • Dizler kalça ile aynı hizada olduğunda etki daha çok sakruma doğru kayar ve sakroiliak eklemde bir germe oluşur. Ayrıca, kalçalar ve bacağın dışına doğru IT bant bölgesinde de bir germe oluşabilir.

  • Dizler kalça hizasından daha aşağıda olduğunda omurga arkaya doğru eğilmeye başlar. Etki omurganın daha aşağısında olur ve aynı nötr hizadaki gibi kalçalar ve bacağın dışında da bir germe oluşabilir.

- Tek diz veya çift diz kullanılarak farklı varyasyonlar uygulanabilir. Ayrıca, kolların yeri yukarıda, yanlarda ve aşağıda olduğunda da germe farklı yerlerde hissedilerek pozun farklı varyasyonları denenebilir.Pozdan çıkış:


Pozdan çıkarken çok yavaş hareket edilmelidir çünkü omurga hassas hissedebilir. Bacaklar ve kollar ortaya alınarak rahatlatılır. Poz sonrası, dizleri göğüs kafesine çekmek, bacakları dümdüz uzatmak, veya tabanları yere koyarak dizler bükülü bir şekilde nötr bir pozda kalmak bedene iyi gelebilir. Beden hareket istiyorsa, dizleri göğüs kafesine çekerek sağa sola sallanılabilir, sırt üstünde dizleri aynı anda sağa ve sola düşürerek (Cam Sileceği Pozu) hareket ettirilebilir.Faydaları:


- Omurga sağlığı için çok faydalıdır. (Omurganın rotasyon hareketini yapmamızı sağlar)

- Karın bölgesindeki organlara masaj yapar.

- Sindirime yardımcı olur.

- Pratik boyunca öne ve arkaya eğilen ve hassaslaşan omurgayı dengeler.

- Pratik sonlarında içe dönmek için uygulanabilir.Etkilenen Meridyenler:


- Omurgada idrar kesesi meridyeni

- Kollar başın gerisine doğru uzatılmışsa, koldaki meridyenler (kalp, akciğer, kalın ve ince bağırsak)

- Obliklerde (karın bölgesi) safra kesesi meridyeni
Kaynakça:

Yin Yoga El Kitabı, Bernie Clark

Insight Yoga, Sarah Powers

Yin Yoga: Principles and Practice, Paul Grilley

32 views0 comments

Recent Posts

See All