• alevsasirt

Yin Yoga Nedir?

Updated: Jan 12, 2021Yin Yoga’nın amacı diğer tüm yoga çeşitlerine benzer, ancak bedendeki yüzeysel dokular ve kas dokuları haricinde daha derin seviyeye etki eder. Yin Yoga tendon, ligament, kemik gibi bağ dokuları uyarmayı hedefler; hatta eklemlere etki eden nadir yoga türlerinden biridir.


Bu yönden, aktif ve hızlı bir şekilde yapılan tüm yoga çeşitleri, egzersiz ve sporları tamamlayıcı bir uygulamadır. Her seviyeden öğrenciye uygundur. Özellikle kalça, leğen kemiği, uyluk ve omurgadaki bağ dokularını hedef alır.


Fiziksel anlamda bedenin bağ dokularına odaklanan, bedene esneklik kazandırmada yardımcı olan, yumuşak bir uygulamadır. Zihinsel olarak yaşamlarımıza hakim olan stresli, endişeli ve hızlı hayatımızı dengeleyici niteliktedir. Duygusal anlamda ise dışarıdan çok fazla uyarana sahip olduğumuz bu dünya içinde, biraz daha yavaşlayarak kendi içimize bakma ve kendimizi, kendi ihtiyaçlarımızı dinlememize fırsat sağlar.


Her pozda kişinin o günkü fiziksel, duygusal, ruhsal vb. ihtiyaçlarına bağlı olarak; bedeni izin verdiği ölçüde ve sürede kalınır. Kişiden kişiye, pozdan poza, günden güne değişmekle birlikte; genelde bu süre 2-20 dk arasında bir süredir. İnsanı yavaşlatarak, kendini dinlemesine, kendi içine bakmasına vurgu yapar. İlk başta pozları uzun süre yapmak sıkıcı gibi gözükse de Yin Yoga, pozlarda kalınan süre arttıkça daha zorlayıcı, ancak tatmin edici bir hal alır.


Özetle Yin Yoga’yı uygularken temel 3 ‘tattva’ya (prensip) dikkat edilir:


1) Poza kendinize uygun bir derinlikte girin. Yin Yoga’yı uygularken bulunduğunuz duruma, sakatlığınızın olup olmamasına, veya o anda bedeninizin açıklığına bağlı olarak bir ‘yumuşak’ sınır bulup pozun içine yerleşin.

2) Pozun derinliğini bulduktan sonra hareketsiz bir şekilde kalın. Herhangi bir rahatsızlık olmadığı sürece, Yin Yoga’da uzun süre kaldığımız pozlarda olabildiğince hareket etmeden kalmayı hedefleriz.

3) Pozu belirli bir süre tutun. Bu süre kişiden kişiye, günden güne değişebilir. Ayrıca bedeni dinleyerek pozdan daha erken çıkmak veya daha uzun kalmak her zaman bir seçimdir.


Yin Yoga, restoratif yoga ile karıştırılmamalıdır. Tüm yoga çeşitlerinde olduğu gibi eğer bir zorlanma ve sakatlanma geçirdiyseniz, Yin Yoga’yı uygulamadan önce tamamen iyileştiğinizden emin olmalısınız.
Kaynak: www.yinyoga.com, Bernie Clark


70 views0 comments